Šestnásť odtieňov šedej

16 odtieňov šedej

Minulý týždeň sa v kníhkupectve Martinus na Obchodnej udiala zaujímavá akcia. Hovorilo sa o Martinus Cene Fantázie 2013, o autoroch, ktorí sa zapojili do 11. ročníka, o nových cenách pre súťažiacich, o ďalších možnostiach publikovania pre vybraných autorov, o ktorých sa bude určite čoskoro hovoriť ešte viac a o vzťahu porotcov k fantastickým žánrom.

Keďže sa podujatie konalo po desiatej hodine, Márius Kopcsay uviedol aj necenzurovaný preklad názvu svojej knihy Mystifikátor. Slovo „ojebávač“ publikum prebralo, spôsobilo ostýchavo-chichotavú reakciu zúčastnených a navodilo príjemne uvoľnenú atmosféru. Rozdávali sa čítačky kníh a zborníky z minulých ročníkov (teda v prípade, že ste tam boli buď za člena poroty alebo za novinára).

Porotcovskej čítačke som sa pozrela na zúbok cez víkend. Pocket Book Touch Lux je môj prvý reálny kontakt s čítaním e-kníh, preto ju nemám veľmi s čím porovnávať. Dozvedela som sa však, že patrí do kategórie tých lepších. A áno, Pocket Book Touch Lux zobrazuje vzrušujúcich šestnásť odtieňov šedej.

Prvý dojem – super, mám čítačku a aká je pekne strieborno-perleťovo-biela, v tejto farbe chcem aj Fiat 500, vystriedalo precitnutie – aha, tých 138 textov v nej musím prečítať a zodpovedne zhodnotiť v relatívne krátkom čase.

A teraz už neodborná užívateľská recenzia čítačky samotnej.

Dobré je, že čítačka je podsvietená a že podsvietenie sa dá regulovať.
Zlé je, že podsvietenie je na spodnej časti displeja čítačky nerovnomerné.

Dobré je, že v čítačke sú Bookmarks, hudba, knižnica, dá sa ísť do Bookstoru…
Zlé je zanechávanie duchov. Miznú až prepnutím cez čiernu obrazovku, čo je približne každá piata stránka. (Vraj je to ale všeobecne pri čítačkách obvyklé.)

Dobré je, že má výstup na Micro SD, čo môže poslúžiť na rozšírenie pamäte čítačky.
Zlé je, že čítačka trošku vŕzga.

Dobrá je dotyková obrazovka, ktorá je dostatočne citlivá a nevidieť na nej odtlačky prstov.

Chvíľu ma iritovalo zelené svetielko dole uprostred čítačky, ktoré mi odvádzalo pohľad od textu, kým som nezistila, že sa dá v nastaveniach vypnúť.

Fajn je pripojenie na wifi, ale prehliadač určite nie je stavaný na bežné surfovanie. Super je, že čítačka podporuje mnoho formátov a viem si predstaviť, že našinci ocenia aj slovenské menu. Za skvelé považujem dostatočne ostré písmo s rozlíšením 212 dpi.
Pocket Book Touch Lux má ešte napríklad vstup na slúchadlá (nemá repráky), štyri hardwarové klávesy v dolnej časti a na spodnej časti má zapínanie a vypínanie.
Prestávky medzi čítaním poviedok si môžem vypĺňať hraním hier, napríklad Klondike. Juraj Lörinc (spoluporotca v tohtoročnej Martinus Cene Fantázie) možno ocení šach, keďže je sám autorom šachových zadaní. Čítačka sa nabíja cez USB port, pamäť má veľkosť 4GB a kúpiť si ju môžete za približne 150 €.

Moja nová čítačka síce nemá šesťdesiat odtieňov šedej, ale dúfam, že obsahuje kvalitnejšie čítanie ako viacodtieňový román.

Tlačovka v Martinuse

komentárov: 2

  1. Sach som neocenil. Pobil ma na najmensej obtiaznosti ako sirotu, inymi slovami, moje hracske schopnosti su biedne a s PocketBookom sa nebudem uz chytat za pasy.

    Poviedky som chcel zacat citat az v juli, ale nedalo mi to a uz som ich zvalil 13. Citanie paradne, ovela lepsie ako z obrazovky pocitaca. Pustam si k tomu cez sluchadla hudbu, komplet odpojenie od reality, moze byt.

  2. Si veľmi poctivý porotca:) Ja som dala včera večer 4, ale nejdem podľa poradia. Jednej z nich som udelila už 9 bodov a váhala som aj nad desiatkou. Bola som však poučená, že nemám byť príliš štedrá, navyše po 4 prečítaných sa nedá veľmi porovnávať, tak sa k nej neskôr ešte vrátim. V závere mi nesadla (podrobnejšie asi niekde inde, aby som neprezradila priveľa). Bola to vážne pecka. Tie ďalšie 3 mi dali zabrať. Ak však bude každá 4. náhodne vybraná poviedka taká fajnová, budeme mať čo robiť, aby sme z nich vybrali len päticu najlepších…

Pridať komentár